Login

Splošno

Danes praznuje Aljažev stolp 120 let

Aljažev stolp, kulturni spomenik državnega pomena in simbol slovenstva praznuje danes 120 let. O njem, njegovem ustanovitelju, pomenu za slovensko planinstvo in kulturno dediščino bodo v petek, 7. avgusta 2015, govorili v Studiu ob 17. uri na 1. programu Radia Slovenija. Tokrat iz Slovenskega planinskega muzeja v Mojstrani z voditeljico Aljano Jocif. Vabljeni k poslušanju!

Jakob Aljaž je znameniti stolp postavil v obdobju, ko so Slovenci iskali svojo identiteto ob pritiskih ponemčevanja. Povezuje številne generacije ljubiteljev gora; pa bo original obstal na vrhu Triglava? Ohranjanje pomembne kulturne in zgodovinske dediščine spodbujajo razstava Aljažev stolp - Ta pleh ima dušo! in zbirke v Slovenskem planinskem muzeju.

Vsakodnevna pogovorna radijska oddaja o aktualnih temah je zasnovana po načelu okrogle mize in edina tovrstna v slovenskem radiofonskem prostoru. Gostje voditeljice Aljane Jocif bodo podpredsednik Planinske zveze Slovenije Miro Eržen, ustvarjalec razstave in filma Aljažev stolp - Ta pleh ima dušo! Gorazd Lemajič iz Narodnega muzeja Slovenije, direktor Zavoda za kulturno dediščino Slovenije Jernej Hudolin, kustosinja Eli Gradnik iz Slovenskega planinskega muzeja in profesor Ivan Florjanc.

Vabljeni k poslušanju oddaje Studio ob 17ih, ki bo na 1. programu Radia Slovenija na sporedu v petek, 7. avgusta, ob 17. uri.

Aljažev stolp 7. avgusta praznuje častitljivih 120 let kraljevanja na vrhu Triglava. Ob 120. obletnici postavitve “pleha z dušo” na najvišji točki Slovenije se zvrsti več dogodkov v počastitev tega zgodovinskega dogodka. V petek, 7. avgusta 2015, bo ob 9. uri ob Aljaževem stolpu na vrhu Triglava spominska slovesnost s priložnostnim nagovorom in krajšim kulturnim programom ter ob 18. uri pred Slovenskim planinskim muzejem v Mojstrani svečana akademija Oj, Triglav, moj dom s slavnostnim nagovorom, kulturnim programom in odprtjem razstav Aljažev stolp – Ta pleh ima dušo! in del udeležencev slikarske kolonije Vrata 2015. Na Dovjem bo ob 16. uri položitev venca na grob Jakoba Aljaža in ob 16.30 v farni cerkvi maša v spomin Jakobu Aljažu.

PDF 120. obletnica Aljaževega stolpa - VABILO (1,95 MB)

Planinska in alpinistična dejavnost v slovenskih Alpah je bila v 19. stoletju pod močnim nemškim vplivom, ki ga je prepoznal tudi župnik z Dovjega Jakob Aljaž in se odločno uprl nadaljnjemu ponemčevanju. Dobil je drzno misel na vrhu Triglava postaviti majhen stolp – kot planinsko zavetišče in branik slovenstva. Od občin Dovje in Mojstrana je za en goldinar kupil »špico« Velikega Triglava, skupaj 16 kvadratnih metrov zemljišča, in začel izdelavo stolpa. V Planinskem vestniku, ki letos prav tako praznuje 120 let, so maja 1895 zapisali: "Marsikomu se morebiti zdi ves načrt neizvršljiv, a jekleni vztrajnosti in požrtvovalnosti g. župnika se bode gotovo posrečila izvršitev te čudovite stavbe. Aljažev stolp bo najvišja stavba ne le na Slovenskem, ampak nasploh po slovanskem svetu."

Jakob Aljaž je izdelavo stolpa zaupal svojemu prijatelju, kleparskemu mojstru Antonu Belcu, ki ga je izdelal iz debele pocinkane pločevine in železnih stebrov, zlitih z betonom, ter ga s tremi pomočniki postavil 7. avgusta 1895. Aljaž se je spominjal: "Bila je gosta megla. Zato zjutraj jaz nisem šel na vrh Triglava, ampak sem ostal v Dežmanovi koči, odkoder sem poslušal, kako zbijajo skupaj posamezne kose Triglavskega stolpa."Skromno odprtje stolpa je bilo 22. avgusta 1895, ko je s Triglava odmevala pesem Oj, Triglav, moj dom. Stolp in zemljišče na vrhu Triglava je Aljaž podaril Slovenskemu planinskemu društvu, predhodniku Planinske zveze Slovenije.

Novica in fotografija vir spletna stran PZS.

Objavila: Tina Mavrič

 

Dodajte svoj komentar

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike PDNG.Prosimo, da se pri komentiranju držite teme, ne uporabljate sovražnega govora in upoštevate pravila.

Še nimate uporabniškega računa? Registrirajte se!

Nedavni komentarji

Nove fotografije

25 Marec, 2024 - 10:55
18 Marec, 2024 - 19:08