Splošno

Vročina sili ljudi v hribe

5. avgust 2017 ob 10:38Novice

Vročina sili ljudi v hribe

Zaradi vročine se vedno več ljudi, predvsem tujcev, namesto na morje odpravi na počitnice v hribe. Planinsko društvo Nova GoricaPlaninski dom pri Krnskih jezerih. Foto: Planinsko društvo Nova Gorica

Gomiščkovo zavetišče na Krnu. Foto: Branko Rutar

V pasji vročini, ki je v preteklih dneh zajela Slovenijo, nekateri najraje pobegnejo v hribe. Predvsem tujci vedno pogosteje morje zamenjujejo s planinami in tam preživijo večji del dopusta. Planinsko društvo Nova Gorica ima v lasti pet planinskih postojank. Najbolj sta obiskana domova v Lepeni in pri Krnskih jezerih. Letošnje leto bo, najbrž tudi zaradi vročine, po obisku rekordno.

Sezona planinarjenja je na višku. Rekordni obisk beležijo v domu pri Krnskih jezerih, ki so ga pred kratkim obnovili in kjer imajo na voljo čez 100 ležišč. Predsednik planinskega društva Nova Gorica Branko Rutar"Dostop je iz Lepene, po senčni in gozdni poti, ki je primerna tako za otroke kot večje skupine. Ko pridejo do naše postojanke, se odpravijo še 15 minut naprej in do največjega jezera v Julijskih Alpah - Krnskega jezera, kjer se radi ustavljajo, predvsem v teh vročih dnevih."

Zanimiv je podatek, da je med obiskovalci hribov in gora kar 70 odstotkov tujcev. "Mogoče zato, ker smo ena najbolj varnih držav. Obiščejo nas Nemci, Avstrijci, Belgijci, Britanci, celo Američani prihajajo v naše hribe," razmišljaja Rutar.

Dobro je obiskano tudi zavetišče na Krnu. Nekateri to visokogorsko kočo obiščejo samo zato, ker je v jutranjih urah izpred koče moč doživeti najlepši sončni vzhod v Julijskih Alpah.

Prispevek Nataše Uršič:

16 April, 2024 - 12:00