Društvo

ŠPIK HUDE POLICE (2420 m), MONTAŽ (2754 m)

nedelja, 7 September, 2008

Kraj, ura odhoda: izpred sedeža planinskega društva predvidoma ob 4.30 uri oziroma po dogovoru na sestanku

Vodja izleta : Miranda Čotar

Opis ture: iz Nova Gorice osebnimi avtomobili prek prelaza Predel in Rabeljskega jezera do Nevejskega sedla in nato do izhodišča na planini Pecol(1502m). Do tu je iz Nove Gorice 107 km.

Pot nas bo peljala mimo koče Brazza, nato po udobnih označenih serpentinah na vrh. Tik pod vrhom je odcep za plezalno(zelo zahtevno) zavarovano pot Leva, kjer nas bo plezanje v navpičnih vrtoglavih stenah,ozkih in izpostavljenih poličkah, prečkanje travnatih vesin popeljalo na stičišče poti iz škrbine Vrh Strmali, nato prek sitnega melišča, za še bolj zanimiv vzpon se bomo poslužili Pipanovih lestvi in nato stopili na kraljevski Montaž. Sestop mimo Škrbine Vrh Strmali nazaj na planino Pecol.

Rezervni cilj : opisana pot je primerna samo v stabilnih vremenskih razmerah. Ob napovedi spremenljivega vremena se izvede eden od rezervnih ciljev. Ena od variant:Amariana (1905m)- Karnijske Alpe oziroma po dogovoru na sestanku.

Zahtevnost: pot je zelo zahtevna, potrebna je zelo dobra fizične pripravljenost ( 1500 m višinske razlike), ni za vrtoglave, poznavanje gibanja ob jeklenicah

Posebno opozorilo; ob vzponu na Montaž dne 17.08.2008 vidne posledice neurja izpred treh dni, pot pod meliščem popolnoma razrita, posuta. Predvidevam, da bodo do dneva našega vzpona na Montaž planinci sami » nadelali« poškodovani del poti

Predvideni časi hoje : izhodišče - Špik Hude police = 2.30

Špik Hude Police - stičišče z potjo iz pl. Pecol =2.30 uri

Od tam na vrh Montaža = 1.30 do 2 uri

Sestop= 2,30 ure

Skupaj : cca 9 do 10 ur ( odvisno od števila udeležencev)

Zahtevana oprema : osebna oprema (dolge hlače) za visokogorje, čelada, plezalni pas s samovarovalnim kompletom,dobri čevlji, pohodne palice, ustrezna zaščita pred soncem oziroma dežjem

Ostalo : zavarovana plezalna pot Leva je v znameniti trilogiji imenitnih prečenj med Višem in Montažem tehnično najzahtevnejša in za eno tažavnostno stopnjo prekaša poti Anita Goitan in Ceria Merlone.

Ob povratku bo verjetno še možnost nakupa znanega sira Montasio v mlekarni na planini Pecol.

Predvideni stroški :

Stroški organizacije in zavarovanja v primeru nezgode za člane planinskih društev je 4 €, ter stroški prevoza z osebnimi avtomobili. Obvezen stanek z udeleženci izleta v četrtek,04. septembra ob 18. uri na sedežu društva.

» Če je Triglav najvišja in s pripovedkami najbolj bogata gora v Julijskih Alpah,Suhi plaz ( Škrlatica) najbolj divja,Jalovec najdrznejša, Kanin najbarvitejša, Viš najbolj bleščeča, potem je Montaž največji in najmogočnejši«

dr. Julius Kugy - Iz življenja gornika«