Društvo

Amariana - Karnija

nedelja, 9 December, 2007

[img_assist|nid=4932|title=|desc=|link=popup|align=right|width=100|height=74]Vabljeni na elegantno piramido nad Tolmezzom (staro slovensko ime je Tumeč), ki se dviga kar 1600 m nad obsežnimi prodišči reke Tagliamento ( Tilment).
Na pot se bomo podali v nedeljo, 09.decembra, iz Nove Gorice na italijansko stran in dalje po avtocesti v smeri Trbiža do izvoza Carnia. Od tu ni več daleč do vasice Amaro, kjer zavijemo na cestico, ki nas popelje proti prelazu Cristo di forca na 1058 m. Od tukaj se odcepi označena pot, po kateri se najprej zložno dvigujemo v strma južna pobočja Amariane. Pot nas nato pripelje v strm žleb. Ob njegovem desnem robu je pritrjena jeklenica, ki nam pomaga do škrbine. Od tukaj do vrha, kjer stoji velik kip Marije je le še par minut hoda. Sestopimo po smeri vzpona.Za opisano pot bomo v normalnih vremenskih razmerah potrebovali 5 do 6 ur.
Ker se bomo na Amariano podali v času, ko je pričakovati zimske razmere, je v četrtek 06.decembra ob 18.uri na sedežu društva obvezen sestanek z udeleženci. Na pot se bomo odpeljali z osebnimi avtomobili in v kolikor cesta do prelaza ne bo prevozna, bo potrebno pustiti jeklene konjičke že tik nad vasico Amaro in pot ( v vzponu) se podaljša za najmanj 1.30 do 2 uri.
Pričakujemo dobro telesno pripravljenost, drugo se bomo dogovorili na sestanku.

Vodi Miranda Čotar