Društvo

DOLOMITSKE FERATE

sobota, 1 September, 2007

Kot vsak september zadnja leta, se tudi letos (01. in 02. sep.) odpravljamo na plezalne poti v Dolomite. Kot vam je znano je za tovrsten potep potrebna popolna oprema za gibanje po zavarovanih plezalnih poteh in dobra telesna pripravljenost.
Vodila bo stara vodniška ekipa Sedvečič, Barbič, Kleč!
Sestanek bomo imeli v torek 28.08.2007 ob 18.00 uri, na sedežu društva. Okviren program objavljamo tukaj, znano pa je, da takšne aktivnosti večkrat kroji tudi vreme.

1. dan FERRATA BRIGATA TRIDENTINA:
Pot nas takoj pripelje pod nagnjeno ploščato steno, ki jo premagamo ob pomoči skob in jeklenice. Nadaljujemo po stezi do vstopa v ferrato. Stena takoj postane precej strma. Plezamo ob desni stani slapičev, kjer zmanjka stopov nam pomagajo skobe in klini. Strmina popusti šele ob vznožju navpičnega stolpa Torre Exner. Tu nas čaka najzahtevnejši del ferrate, saj Torre Exner naskočimo kar naravnost navzgor. Za konec pa še znameniti viseči mostiček, ki premosti strašljivo globoko in ozko grapo med Torre Exnerjem in stenami Masores di Pisciadu. Čaka nas še 15 minutni spehod do koče Franco Cavazza na višini 2585 m. Sestopimo skozi dolino Val Setus. V zgornjem delu je čez skalovje napeljanih nekaj jeklenic, v spodnjem pa pot vijuga po obsežnih meliščih. Gre za zelo zahtevno zavarovano plezalno pot. Čeprav je ferrata odlično varovana pa vseskozi terja zanesljiv stop in popolno hladnokrvnost do globine.

2. dan FERRATA TRINCE NA SAS DE MEZDI:
Težka zavarovana plezalna pot na Sas de Mezdi imenovana ferrata Trince ali pot po strelnih rovih in kavernah 1. svetovne vojne. Ta poteka na najvišji vrh grebena med Arabo na severu in Marmelado na jugu, zaključi pa se na zahodu na prelazu Pordoi. Naša pot se začne ob jezeru Fedaia na višini 2040 mnm. Od tu do sedla Porta Vescova 2478 mnm z lepimi razgledi vsenaokoli do vstopa v steno naj bi porabili eno uro in pol. Vstopni del je slabih 100 m gladke, navpične, a dobro zavarovane stene. Tu rabimo tudi moč v rokah za dviganje lastne teže. Nadaljevanje je nekoliko lažje, a še vedno vse grebensko izpostavljeno, preko mostu in škrbin nas pot vodi po strelnih jarkih in kavernah iz 1. sv. vojne do bivaka Bontadini. Za ta del zavarovane poti rabimo cca 2 uri Sledi še spust do jezera Fedaia mimo koče Padon. Za vso to pot naj bi potrebovali od 5 do 6 ur. Sama pot je zelo priljubljena in sodi med zelo težke zaradi zahtevnosti v prvem delu in samega ozkega grebena. Je pa zaradi svoje razgledanosti zelo lepa.

PP: Po dosedanjih izračunih bo cena izleta ob polnemu avtobusu okoli 80 .- €. Vabljeni!!!

Jože Sedevčič 041 345 541, Igor Kleč 031 629 199, Tomaž Barbič 040 834 041