Društvo

PISMONI (1880 m), MONTE CROSTIS (1894 M) - KARNIJSKE ALPE - ITALIJA

nedelja, 6 Julij, 2008

Izlet organiziran v sodelovanju z SPD Gorica, na zeleno piramido nad dolino Bele. Zahtevna označena pot, potrebna zelo dobra kondicijska pripravljenost, predvidene je 11 do 12 ur hoje z 2000 m višinske razlike.

Možnost organiziranega prevoza. Sestanek z udeleženci v društvenih prostorih v četrtek, 3 julija ob 18.00 uri. Vodi Miranda Čotar.

Kraj, ura odhoda: izpred avtobusne postaje v Novi Gorici predvidoma ob 4.30 oziroma po dogovoru na sestanku.

Opis ture: iz Nova Gorice z avtobusom po avtocesti do izvoza Carnia, nato po lokalni cesti mimo odcepa za Val Aupa (Moggio Udinese) do vasice Ovedasso. Iz Nove Gorice do tu 110 km. Na koncu vasi poiščemo stezico štev. 423, ki nas bo pripeljala na vrh Pisimoneja, (Počimunh je staro slovensko ime, kar daje slutiti slovensko naseljenost v preteklosti). Pot do tu je dolga, saj je potrebno premagati 1500 višinskih metrov,prečkati številne grape, se mestoma vzpenjati po strmih travah. Ob tem nas bo (upamo) pošteno grelo tudi sonce. Razgled na vrhu po poplačal naš trud. Sestopamo nazaj do škrbine na višini 1609 m in nato krenemo na pot štev. 450, ki nas pripelje kar pošteno utrujene v vasico Roveredo, kjer nas čaka avtobus. Rezervni cilj: v primeru nenadnega poslabšanja vremena je varianta sestop z vrha Pisimonija po smeri vzpona.V primeru napovedanih neugodnih vremenskih razmer za to območje vodnik predlaga rezervno varianto na sestanku oziroma se izlet preloži.

Zahtevnost: pot je označena kot zelo zahtevna, mestoma previdnost po sledenju poti po strmih travah, v povratku pot tudi izpostavljena. Mestoma je pot krušljiva. Potrebna je zelo dobra fizična pripravljenost, saj bo za planirano pot potrebno premagati kar 2100 m višinske razlike.

Predvideni časi hoje: izhodišče – Pisimoni = cca 4 ure. Pisimoni – Monte Crostis = 2 uri. Monte Crostis - izhodišče = 3 do 4 ure, Skupaj na turi : cca 10 do 11 ur.

Zahtevana oprema: osebna oprema (dolge hlače) za sredogorje, čelada,dobri čevlji, pohodne palice, ustrezna zaščita pred soncem oziroma dežjem,zadostna količina pijače.

Prispevek planinca s plačano članarino za tekoče leto za avtobusni prevoz, zavarovanje izleta in vodenje pri polni zasedbi avtobusa znaša 17 €.

Obvezen sestanek z udeleženci bo v četrtek 03. julija ob 18. uri na sedežu društva. Akontacija 10 € na sestanku. Prijave sprejemamo na sedežu društva.

V primeru večjega števila prijav od razpoložljivih prostih mest v avtobusu bomo upoštevali članstvo v PD Nova Gorica oziroma vrstni red prijav.V primeru nezadostnega števila prijav za avtobusni prevoz je prevoz z osebnimi avtomobili.