Društvo

Po Rupnikovi liniji

sobota, 27 Oktober, 2007

V soboto, 27. oktobra se bomo podali na pot po Rupnikovi liniji. Izlet bomo začeli v vasi Smrečje pri Žireh. Ogled bunkerjev tematske poti »Po sledeh Rupnikove linije« na Žirovskem vrhu, na relaciji Smrečje - Lovska koča na Javorču ter ogled notranjosti ene najmarkantnejših utrdb na Golem vrhu.
Izlet po tematski poti »Po sledeh Rupnikove linije« nas bo popeljal v čas stare Jugoslavije. Rapalska meja, ki je leta 1920 nasilno ločila precejšen del slovenskega prebivalstva od matične dežele in ozemlje slovenskega Primorja, del Gorenjske in večji del Notranjske pripojila Italiji, je na Škofjeloškem potekala po območju med Ratitovcem, Blegošem in Žirovskim vrhom. Utrjevanje takratne zahodne meje je potekalo tako na italijanski, kot tudi na jugoslovanski strani. Čeprav je bila gradnja objektov mukotrpno delo in težaško delo, je območje še danes posejano z betonskimi in železnimi objekti, ki na srečo niso bili nikoli uporabljeni v vojaške namene. Ponekod ogromne utrdbe, prava podzemna zaklonišča, še vedno stojijo na začrtanih mestih in vabijo v skrivnostno notranjost.

• Odhod: predvidoma ob 6.30. uri z avtobusne postaje v Novi Gorici
  • Prevoz: ob zadostnem številu prijav avtobusni prevoz
  • Prihod: predvidoma med 18. in 19.uro
  • Višinska razlika: skupaj 200 m
  • Zahtevnost: pot ni zahtevna, večinoma poteka po poteh in travnikih.
  • Čas hoje: 5 - 6 ur
  • Oprema: planinska - zimska za enodnevni izlet, v primeru snega so potrebne gamaše, obvezno planinski čevlji in naglavna baterija, priporočam planinske palice
  • Cena: z zavarovanjem, avtobusnim prevozom in lovskim golažem po končanem izletu v lovski koči na Javorču - 30,00 € ob minimalnem številu 20 udeležencev.
  • Podrobnosti: na sestanku udeležencev v četrtek 18.10.2006 ob 18.uri na sedežu PD Nova Gorica, ko bom sprejemal tudi vplačila. Prijavo in vplačilo lahko pustite tudi na tajništvu društva.
  • Opomba: Pri vodenju bo sodeloval tudi lokalni vodnik, saj sicer vstop v bunker ni mogoč. Da bom lažje kombiniral z avtobusnim prevozom se lahko predhodno prijavite po e-pošti: oskar@re-bo.si, denar pa prinesete na sestanek udeležencev.

Izlet vodi Oskar Birsa (041 656 626)