Splošno

Pohod spomina - 100 let Soške fronte

16. tradicionalni pohod spomina na Krnska jezera je potekal v soboto, 7. novembra, v organizaciji  MDO PD Posočje.  Vreme se je tokrat odkupilo za nekaj let nazaj in poskrbelo, da se je pohoda udeležilo malo več kot 600 planincev in ljubiteljev gora.  Pohod je potekal iz večih smeri, veliko se jih je na cilju najprej okrepčalo pri Domu na Krnskih jezerih, kjer so se pogreli ob domačem čaju. Ob 13. uri je bila za pohodnike, ki so se zbrali pri jezeru, krajša slovesnost. Med govorniki naj omenim predsednika MDO PD Posočje, Gregorja Rupnika, ki je pozdravil pohodnike in med drugimi spomnil na dogodek izpred stotih let, ko je v gorah nad reko Sočo potekala svetovna morija, po kateri je fronta tudi dobila mednarodno prepoznavnost. Nekaj besed je podal tudi slavnostni govornik, predsednik PZS-ja, Bojan Rotovnik. Zahvalil se je organizatorjem pohoda, ki pomagajo ohranjati spomin na dogodke iz časa I. svetovne vojne, na katere ne smemo pozabiti. Dediščina prve svetovne vojne je precej povezana tudi s planinci, ki organizirajo planinske izlete po poteh Soške fronte in v gore, kjer so potekale bitke. Na ta način se vse generacije seznanijo z morijo, ki v zgodovini skoraj nima primere. Poudaril je, da so se z zaključkom nesmiselne vojne v Krnskem pogorju šele pričele obnove tako narave, kot tudi infrastrukture ter objektov, ki so pomembni za življenje ljudi. Konec vojne pa je žal prinesel tudi nove meje v slovenskih gorah, ki so tudi bile vzrok za velike inženirske posege v občutljiv gorski prostor. Pa vendar je marsikdo je našel varno zavetje za izvajanje svojih aktivnosti ravno v gorah nad Sočo. Govor je zaključil z mislijo, da je ta pohod v visokogorje, na mesto krvavih dogodkov, tudi nekakšen  protest proti vsem vojnam ter nasilju sveta.
Prireditev so popestrili vojaki večih generacij v uniformah iz različnih zgodovinskih obdobij ter zmajar, ki je pristal med množico. Pesmi pevcev in muzikanta, ki so odmevale v gorah so poskrbele za še bolj pristen vtis dogodka. Ob zaključku prireditve so ob jezeru prižgali spominski ogenj v spomin vsem padlim v Krnskem pogorju.
Pohodniki, med katerimi je bilo veliko članov Planinskega društva Nova Gorica, so druženje nato nadaljevali v Domu pri Krnskih jezerih, kjer so izmenjavali spomine. Organizatorji prireditve pa ocenjujejo, da je bil pohod z vseh vidikov, uspešen.

Predsednik PD Nova Gorica, Branko Rutar, je poskrbel za fotografski vtis prireditve. Slike si lahko ogledate v galeriji.  S klikom na spodnjo povezavo, si lahko ogledate še kratek video prispevek dogodka, avtorja Iva Saksida.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=TKCO2nESDXY.

Amadeja Komprej