Splošno

Praznovanje 30. letnice Planinskega doma pri Krnskih jezerih in dneva planincev

V soboto, 19. julija 2014 smo novogoriški planinci skupaj s planinci drugih društev slovesno obeležili 30. obletnico otvoritve in delovanja Planinskega doma pri Krnskih jezerih. Slovesnosti, ki se je v dolini pred domom začela ob 12. uri, se je udeležilo več kot 300 planincev. Med njimi so bili tudi izvajalci – graditelji, arhitekt ing. Rado Zgonik in mnogi planinci – prostovoljci, ki so pomagali pri sami gradnji.

Dom, ki že 30 let služi planincem in planinstvu, je v preteklih letih doživljal obnove, dopolnitve, izboljšave in temu moramo posvetiti posebno skrb tudi v prihodnje in ga tako ohraniti za naslednje rodove, je svoje misli zaključil v uvodnem govoru predsednik društva Marko Belingar.

Predsednik PZS Bojan Rotovnik je opozoril na številčnost članstva v Planinski zvezi in pomen koč pri zagotavljanju osnovne oskrbe planincev v gorah. Prikazal je tudi pomen planinskih poti, ki jih v naših gorah obnavljajo in vzdržujejo planinska društva. Opozoril je na številne nesreče, ki se dogajajo v gorah zlasti zaradi pomanjkljive opreme in neupoštevanja razmer v gorah.

Posebej prisrčno in slikovito je spomine na gradnjo doma podal vodja gradbenega odbora in dolgoletni predsednik društva Florijan Hvala.

Prisotne sta pozdravila in društvu čestitala tudi kobariška županja Darja Hauptman in bovški župan Siniša Germovšek.

Celotna prireditev pa je izzvenela posebej slavnostno in veličastno ob povezovanju in recitaciji gledališkega igralca Radoša Bolčine in ob nastopu kvinteta Kvartin ter sežanskih osnovnošolcev - planincev.

Po zaključeni prireditvi je sledilo druženje ob domu.

Nekaj fotografij si lahko ogledate tukaj. Vsi tisti, ki se proslave niste udeležili si jo lahko ogledate v skrajšani obliki tukaj (snemal je g. Ivo Saksida). Nekaj utrinkov iz priprave na prireditev pa si lahko ogledate tukaj.

Zapisala: Slavka Murovec