Leva – Pipan - MONTAŽ, zahodni Juljici – MONTAŽEVA skupina

sobota, 22 Julij, 2023

Vodniško izletniški odsek Planinskega društva Nova Gorica vas vabi v soboto, 22. 7. 2023 na turo: Leva – Pipan - MONTAŽ,  zahodni  Juljici – MONTAŽEVA skupina. Več podrobnosti pa spodaj.

DATUM: 22. 7. 2023 URA ODHODA: 04:15 KRAJ ODHODA: Parking PD Nova Gorica - Bazoviška

ORGANIZACIJSKI VODJA: Pavel Drašček TEHNIČNI VODJA: Pavel Drašček

NAMEN TURE: Rekreativne narave, prijetno druženje, psihična sprostitev, …

OPIS TURE:

Izhodišče: Planota pod Montažem parkirni pri planina PECOL (1530m) pot št.624 in 622 do koče Brazza (1660m) od tu naprej sledimo poti št. 664, ki nas po »mulatjeri« južnem travnatem pobočju vodi proti vrhu Špika Hude Police. Malo pod vrhom(cca 2320m) se pot odcepi levo in spusti v škrbino Cijanerico (2250m). Tu se začne naša zavarovana pot LEVA (ime je dobila po zakoncih Leva). Sledi dolgo prečenje proti zahodu po razgledenih policah (Kanin, celo morje…) in občuduješ ogromne stene nad sabo (Špik nad Cijanerico, Špik nad Plazom in Vrh Brda). To je vsekakor pot, ki te ne pusti hladnega.
Na križišču konec polic se na začetku melišča na višini (cca 2410m) odcepi pot naravnost na sedlo Disteis-škrbina vrh Strmali (2214m)-povratek in po melišču desno navzgor do vstopa na novo-Pipanovo lestev (malo bolj ovinkari). Na koncu lestve Iztopimo na vzhodni Motažev greben in je nekoliko levo od škrbine v Brdu (2587m), od tu je do samega vrha še cca 20 minut hoje. Sestop je predviden po isti poti vse do križišča na koti 2440m, kjer zavijemo desno – smer sedlo Disteis (pot št.663). Iz sedla do izhodišča nas pot vodi po travnatih južnih pobočjih nad visoko Montaževo planoto.

POTREBEN ČAS ZA IZVEDBO: 10 – 11 ur, odvisno od starostne strukture udeležencev,….

NAČIN TRANSPORTA DO IZHODIŠČA IN NAZAJ: Lastni – Avtomobil

POTREBNA TELESNA PRIPRAVLJENOST IN IZKUŠENOST UDELEŽENCEV: Odlična PSIHO - FIZIČNO pripravljenost, udeleženci z dolgoletnimi izkušnjami.

TURA NI PRIMERNA ZA: Duševne, srčne in vrtoglave bolnike

POSEBNOSTI: Ob lepem vremenu čudoviti razgledi

POTREBNA OPREMA: Običajna planinska-primerna letnemu času, OBVEZNA oprema: komplet samovarovanja, zaščitna čelada in sončna očala, plačana članarina za 2023

PREHRANA: Iz nahrbtnika