Poslovno poročilo za leto 2009

4.5. POROČILO MARKACIJSKEGA ODSEKA

Upravni odbor PD je v letu 2009 na priporočilo MDO-ja in KPP-ja sprejel v upravljanje in vzdrževanje planinsko pot od Bogatinskega sedla do Krnskih jezer. S tem delom poti je društvo prevzelo v upravljanje vse poti v osrednjem delu Krnskega pogorja. Ta del poti je bil potreben temeljitejše obnove in čiščenja. Akcija urejanja te poti je bila 29.7.2009. Markirali in očistili (sekanje in čiščenje vejevja in podrasti) smo celotno pot.

Na tej poti je bilo najbolj potrebno obnoviti markacije in označbe pri ostankih kasarn na križišču za Bogatinsko sedlo in na Prehodce. V naslednji akciji bi bilo potrebno tu postaviti nove smerne table, ker napisi na skalah v zimskem času zaradi snega napisi niso učinkoviti oz. vidni.

Sodelovali so trije planinci, opravljenih je bilo 21 delovnih ur. K em uram pa je potrebno dodati še čas poti in priprave, saj smo šli zaradi učinkovitejše akcije na pot že dan pred tem. V celoti je bilo za akcijo torej porabljenih 48 ur.

V letu 2009 sta bila postavljena 2 fiksna žiga, in sicer na Sabotinu in na Trstelju.

22.8. je markacijski odsek organiziral akcijo ureditve nevarnejšega odseka planinske poti Lepena . Krnska jezera. V akciji sta sodelovala člana MDO za Posočje ter KPP Igor Mlakar (PD Tolmin) in Primož Štucin (PD Idrija). Sodelovali so še: Matej Rutar (PD Tolmin), Marinič Žarko (PD Kanal), Matej Jeram in Aleš Oblak (PD Cerkno) ter Anton Harej (PD Nova Gorica). Vgrajenih je bilo 10 kd vrvnih klinov, 17 m jeklenice, 17 kd vrvnih sponk, 10 kd klinov za lesena varovala in 10 lesenih količkov. Dodatno je bilo urejeno 18 m erozijskih zaščit iz lesa. S tem je bil saniran najslabši, cca 150 m dolg del poti, ki je zaradi velikega števila pohodnikov, zlasti neveščih priložnostnih pohodnikov, postajal nevaren. Opremo in orodje je posodilo PD Tolmin. Potnih stroškov za udeležence akcije v višini 383,90 EUR ni krilo naše društvo, ampak je plačalo le stroške materiala v višini 250,26 EUR t er malico za udeležence. Opravljenih je bilo 56 delovnih ur. Pripominjamo, da je erozija na tej poti prav zaradi velikega števila pohodnikov zelo velika, in bo potrebno v prihodnosti pot temeljito prenoviti.

V Trnovskem gozdu so šempaški planinci obnovili markacijo in zabetonirali nove kole – cevi ter namestili smerokazne table na večini križišč na severni poti na Veliki rob in po Vitovski krožni poti. Popravilo obstoječih tabel in nameščanje novih je bilo opravljeno na celotni vitovski krožni poti. Skupaj je bilo opravljenih cca 60 ur prostovoljnega dela.