Poslovno poročilo za leto 2009

4.6. POROČILO O DELU PLANINSKIH SKUPIN

Pomembno vlogo pri izvajanju poslanstva PD, zlasti izven centra oz. sedeža društva, izvajajo   planinske skupine v Šempasu, Renčah, Dornberku, v podjetju Gostol in Iskri, kjer planinci delujejo v okviru športnega društva.

PS Trstelj – Renče je   v lanskem letu zelo uspešno organizirala 10. pohod »Po Kraški gmajni«, ki se ga je ob lepem vremenu udeležilo cca  145  pohodnikov, opravili so tudi več ur čiščenja poti v okolici Trstelja oz. na pohodni poti.

Planinska skupina Dornberk, v kateri aktivno deluje okrog  20 planincev je v letu 2009 opravila Pohod po Bričevi poti zgolj simbolično s par udeleženci, kajti zaradi slabega vremena je bi pohod odpovedan.   Sicer pa se planinska skupina udeležuje pohodov  oz. izletov v okviru PD in prireditev drugih društev: zimski pohod na Čaven, Velikonočni pohod na Malo goro, pohod po kraški gmajni, pohod po Vitovski krožni poti, spominski pohod na Krnsko jezero. Vsakokratnega pohoda se je udeležilo od 5 do 15 članov. Planinska skupina vzdržuje poleg uradnih planinskih poti na območju Trstelja tudi druge poti, ki jih uporabljajo obiskovalci Trstelja. Kot vsako leto so tudi lani po novoletnem praznovanju organizirali čistilno akcijo na vrhu Trstelja.

Planinska skupina Šempas, v kateri deluje cca 50 planincev ni v lanskem letu   izpolnila plan izletov, odpadel je vrh Monte Bivera v Karnijskih alpah zaradi slabe napovedi vremena.Uspela pa sta izleta na Črno prst in na Golico. Sicer pa se člani  udeležujejo še drugih izletov in pohodov matičnega društva ter pohodov drugih PD.  Skupno se je v lanskem letu udeležilo izletov 189 planincev. Lani se je 12. pohoda po vitovski krožni poti udeležilo le cca 150 planincev, kar je spet posledica slabega vremena. Člani so za pripravo poti, čiščenje in ureditev, namestitev oznak smeri pohoda, priprave hrane, organizacije prireditve  in ostalega opravili okrog 250 ur prostovoljnega dela.

Turistično društvo Banjšice je ob sodelovanju vodnika  Jožeta Sedevčiča in finančni pomoči PD Nova Gorica uspešno izpeljalo tudi svoj tradicionalni  21. Sedevčičev pohod, ki se ga je udeležilo okrog 200 pohodnikov. Kot vsako leto so se tudi tokrat banjškarji izkazali s svojimi specialitetami.

Lani v planinski skupini Gostol niso bili  preveč aktivni, a so kljub temu izvedli tri izlete (Snežnik, Golica, Triglav), ki se jih je udeležilo 12 članov. Pričakujejo, da bo letošnje leto bolj naklonjeno izvedbi sprejetega programa, ki je zares bogat in pripravljen za celo leto.

Planinska sekcija Iskra, je v lanskem letu izvedla kar 8 pohodov oz. izletov,  katerih se je udeležilo od 15 do 30 članov športnega društva. Tudi za letos načrtujejo enako število izletov oz. pohodov v lastni režiji ali skupaj s PD.