POSLOVNO POROČILO ZA LETO 2010

4.6. POROČILO O DELU PLANINSKIH SKUPIN

Planinska skupina Dornberk V letu 2010 je opravila pohod po Bričevi poti (31.03.2010), ki je bil izveden kljub zelo slabemu vremenu, vendar z malo udeleženci. Udeležila se je tudi organiziranih pohodov in prireditev: zimski pohod na Čaven, velikonočni pohod na Malo goro, pohod po kraških gmajnah, pohod po Banjški planoti, pohod po Vitovski krožni poti in spominski pohod na Krnsko jezero. Posameznega pohoda se je udeležilo od 5 do 15 članov. Skupina neguje tudi tradicijo zbiranja in druženja ob nedeljskih popoldnevih v zavetišču pod Trsteljem.

Poleg uradnih planinskih poti, ki jih vzdržujejo v sklopu delovanja markacističnega odseka, je PS skrbela tudi za vzdrževanje poti na področju Trstelja, ki so jim vzele veliko časa in so predstavljale veliko dela. Na poti Železna vrata - Trstelj se je ob vetrovnem vremenu rušilo drevje, ki je pogorelo ob požaru leta 2006, zato je bilo večkrat potrebno le-to žagati in odstranjevati, da je bila pot prehodna. Po novem letu je bila organizirana čistilna akcija na vrhu Trstelja.

Planinska skupina Trstelj - Renče je v lanskem letu zelo uspešno organizirala 11. pohod »Po Kraški gmajni«, ki se ga je ob lepem vremenu udeležilo cca 95 pohodnikov, opravili so tudi več ur čiščenja poti v okolici Trstelja oz. na pohodni poti.

Planinska skupina Šempas, v kateri deluje cca 50 planincev, v lanskem letu ni izpolnila plana izletov. Zaradi napovedanega slabega vremena in malo prijavljenih udeležencev je odpadel izlet v Vače in Zasavsko sveto goro. Druga dva pa sploh nista bila razpisana. Tradicionalno planiranih pohodov, kot so Dražgoše, zimski pohod na Čaven, Velikonočni pohod na Malo goro in Pohod po Banjšicah, so se udeležili planinci vendar v manjšem številu kot običajno.

V zelo slabem vremenu in ob doslej najnižji udeležbi okrog 100 pohodnikov, je bil izveden tudi 13. pohod po vitovski krožni poti. Sicer smo med pripravami pričakovali, da bo dež ponehal in četudi ni, so pogumno vztrajali in pohod speljali tako kot so napovedali: »v vsakem vremenu«. Za realizacijo pohoda, pri tem je mišljeno čiščenje in ureditev in oznaka smeri pohoda, priprava hrane in ostalih opravil oz. organizacija, je sodelovalo standardno število oseb - naših članov in drugih, ki so v pripravah in zlasti na sam dan pohoda opravili preko 170 ur prostovoljnega dela.

Štirje člani PS so sodelovali v delovnih akcijah pri rušitvenih delih obnove Gomiščkovega zavetišča na Krnu in pri helikopterskih prevozih in pripravi blaga in materiala za prevoz na Krn.

Plačilo članarine in nove vpise so tudi lani omogočili članom v dveh terminih, kot vsako leto. V okviru PS je lani poravnalo članske obveznosti 30 planincev kar je približno 1/3 vseh članov vpisanih v društveni evidenci (96 članov) z območja delovanja planinske skupine. Od tega je cca 1/3 osnovnošolcev, ki so vključeni v Mladinski odsek PD.

Turistično društvo Banjšice je ob sodelovanju vodnika Jožeta Sedevčiča in finančni pomoči PD Nova Gorica uspešno izpeljalo tudi svoj tradicionalni 22. Sedevčičev pohod, ki se ga je udeležilo okrog 500 pohodnikov. Kot vsako leto so se tudi tokrat banjškarji izkazali s svojimi specialitetami.

Planinska skupina Gostol žal do izdelave poročila ni posredovala podatkov.

Planinska sekcija Iskra -realiziranih je bilo šest pohodov in sicer: zimski vzpona na Trstelj, Vremščica. Monte Rosa, Karavanški Stol ter v organizaciji društva Sv. Lovrenc in Miklavžev pohod na Sinji Vrh. Pohodov se je v povprečju udeležilo 20 pohodnikov.