Poslovno poročilo za leto 2008

Poročilo o delu planinskih skupin

Pomembno vlogo pri izvajanju poslanstva PD, zlasti izven centra oz. sedeža društva, izvajajo   planinske skupine. Med njimi so najbolj  aktivne šempaska, renška, dornberška,   in planinska skupina v podjetju Gostol. V lanskem letu je žal  zamrlo, sicer zelo aktivno delovanje planinske skupine UNI 3.

PS Trstelj - Renče je   v lanskem letu zelo uspešno organizirala 9. pohod »Po Kraški gmajni«, ki se ga je udeležilo cca  140  pohodnikov, opravili so tudi več ur čiščenja poti v okolici Trstelja oz. na pohodni poti.

Planinska skupina Dornberk, v kateri aktivno deluje okrog  20 planincev je bila v   letu 2008 zelo uspešna.  Tradicionalnega Bričevega pohoda   Trstelj -  Fajti hrib, ki so ga izvedli že 17. po vrsti, se je  udeležilo cca 200 pohodnikov. Zelo prijeten je bil tudi zaključek pohoda. Sicer pa se planinska skupina udeležuje pohodov  oz. izletov v okviru PD in prireditev drugih društev. V lanskem letu so tudi zelo uspešno izpeljali izlet v Logarsko dolino z vzponom do Okrešlja (50 udeležencev).

Pohodniški krožek UNI 3, je aktivno deloval samo do maja 2008. V zadnjem študijskem letu je interes občutno padel. Malo je temu botrovalo slabo vreme ob vikendih, staranje generacije in možnost udeležbe članov na pohodih drugih društev (Mark, Triglav). V lanskem letu je bilo opravljenih 5 pohodov (Javornik, Jelenk - Kanalski vrh z ogledom gradbišča črpalne hidroelektrarne Avče, Kolovrat, Vrhovlje- Kanal in Lašček) Povprečno je bilo 10 udeležencev. Jeseni se je UO društva UNI 3 odločil, da v študijskem letu 2008/09 krožek ne bo deloval. Poleg omenjenih razlogov tudi ni uspelo najti mentorja za vodenje.

Planinska skupina Šempas, v kateri deluje cca 50 planincev je v lanskem letu   v celoti realizirala lastni program planinskih izletov, in sicer na Veliko planino, Kanin in Dobrač s skupno udeležbo 55 planincev.  Sicer pa se člani  udeležujejo še drugih izletov in pohodov matičnega društva ter pohodov drugih PD.

Uspešno je bil izveden tudi  11. pohod po Vitovski krožni poti, ki se ga je   udeležilo okrog 260 planincev iz vseh krajev Slovenije, med njimi en avtobus pohodnikov iz Šenčurja in en avtobus planincev iz Palome Sladki vrh. Pri izpeljavi pohoda,  od ureditve poti, organizacije pohoda in ostalih aktivnosti, je sodelovalo okrog 28  članov skupine, ki so za priprave in zlasti v zadnjih dveh dneh opravili 290 ur prostovoljnega dela.

Posebej je treba omeniti  tradicionalni »Pohod po Banjšicah«, ki ga organizira Turistično društvo Banjšice  tudi ob pomoči in sodelovanju PD Nova Gorica. Lansko leto je bil pohod izredno uspešen, 20. jubilejni, saj se ga je ob lepem vremenu udeležilo cca 280 pohodnikov, pohvaliti pa je treba tudi zelo dobro organizacijo in prijeten zaključek pohoda z druženjem. Člani društva so tudi na novo, z ustreznimi tablami,  označili celotno  traso sedaj na novo preimenovanega Sedevčičevega pohoda po Banjšicah.

Zelo aktivna je bila v lanskem letu ponovno oživljena planinska skupina v podjetju Gostol, ki je planince  in ljubitelje  popeljala  na 11 vrhov in tako zelo uspešno zaključila  obsežen program,   čeprav pravijo, da se največkrat sproti dogovarjajo. Število udeležencev pa je zelo različno, lahko so enkrat samo trije, naslednjič pa dvajset.