Ostali odseki

Poročilo o delu planinskih skupin v letu 2013

Pri planinskem društvu deluje pet planinskih skupin in sicer: PS Dornberk (vodi jo Anton Harej), PS Šempas (vodi jo Slava Katerina Murovec), PS Trstelj (vodi jo Bojan Mermolja), PS Gostol (vodi jo Marjetka Rogelja) in PS Letrika (deluje v okviru ŠD Letrika in jo vodi Silvana Pelicon).

Planinske skupine izvajajo aktivnosti na področju svojega programa in tudi v programu matičnega društva. V letu 2013 so skupine popeljale v hribe ali na njihove tradicionalne pohode cca. 500 pohodnikov na 18-ih turah. Večina članov planinskih skupin je aktivnih v matičnem društvu. Nekatere skupine imajo tudi svoje poti, za katere vzorno skrbijo in vzdržujejo, organizirajo tudi vsakoletne pohode na teh poteh. Vključujejo se tudi v delovne akcije matičnega društva.

Planinska skupina Dornberk je tudi v letu 2013 izvedla pohod po Bričevi poti Trstelj – Fajti hrib 14. aprila. Udeležilo se ga je cca. 80 pohodnikov. Pohod se je zaključil v Tonetovi dolini z družabnim srečanjem. Planinska skupina je kot vsako leto uredila in počistila planinsko pot. Člani skupine se udeležujejo pohodov in izletov v okviru društva. Člani skupine sodelujejo z markacijskim odsekom pri čiščenju in markiranju planinskih poti.

Planinska skupina Trstelj je tudi v letu 2013 izpeljala pohod po Kraški gmajni, kateremu je zelo nagajalo slabo vreme. Kljub napovedanim padavinam, pa je na start, ki je bil kot običajno pri Železnih vratih, prišlo 31 pohodnikov. Organizirali so še avtobusni izlet na Slavnik, ki se ga je udeležilo 30 pohodnikov. Pri vodenju sta pomagala društvena vodnika. Člani planinske skupine Trstelj so se udeleževali tudi pohodov, ki jih organizira matično društvo in se udeležili delovne akcije pri Krnskih jezerih. Na kraškem območju so urejali planinske poti.

Planinska skupina Šempas je v letu 2013 izvedla vse planirane pohode, razen pohoda po kraški gmajni. Žal pa so se teh pohodov udeleževali le v manjšem številu, in sicer od 4 do 10. Velikokrat je slabši udeležbi botrovalo slabo vreme. Izleta iz Vršiča čez Sleme v Tamar se je udeležilo 21 pohodnikov. Na koncu so si ogledali še Planinski muzej v Mojstrani in se zadovoljni vrnili domov. Izleta na Krasji vrh niso razpisali zaradi drugih obveznosti v septembru. Sicer pa so se na izlete v sredogorje in visokogorje odpravljajo sami v manjših skupinah in lastni organizaciji, kar je tudi razveseljivo. Četudi je bila napoved vremena slaba, pa 15. vitovskega pohoda niso odpovedali. Najbolj vztrajni so vseeno prišli in tako so prešteli cca. 30 do 35 udeležencev. Na področju urejanja poti na trnovsko vitovskem območju je bila lani opravljena obnova markacij na Veliki rob po srednje Čavenski poti in po gozdni poti ter očiščena pot vitovskega pohoda.

Turistično društvo Banjšice je ob sodelovanju vodnika Jožeta Sedevčiča in finančni pomoči PD Nova Gorica uspešno izpeljalo tudi svoj tradicionalni 26. Sedevčičev pohod.

Planinska skupina Gostol združuje zaposlene v Gostolu, bivše zaposlene, naše družinske člane in prijatelje. V letu 2013 so izpeljali naslednje ture: Javornik (7 udeležencev), Zagorelec (12), Grad nad Ježo (13), Pršivec (11), Špik hude police (7) in Veliki rob (10).

Planinska sekcija Iskra - Letrika je izvedla 7 pohodov, enega v lastni režiji, ostale pa v sodelovanju z društvom. Udeležili so se naslednjih pohodov oz. tur: Ratitovec, Pristoški Storžič, Velika Planina, Kobla, Tre Cime Italija, po Rapalski meji in Krasji vrh (miklavževanje). Pohodov se je v povprečju udeleževalo med 20 in 30 članov.

Vsebina: