1. pohod po Mihajlovi poti v lepem vremenu

Prvi pohod po Mihajlovi poti od Vitovelj do Čepovana je bil v nedeljo, 17. novembra 2013. Trajal je dobrih šest ur. V sodelovanju s Planinskim društvom Nova Gorica sta ga organizirala še Društvo prijateljstva Slovenije in Azerbajdžana in Območno združenje borcev za vrednote NOB Nova Gorica. Po vzponu na Kopitnik se je štirim desetinam planincev pred Solovo drago simbolično pridružila konjska vprega z lojtrnikom, kajti v novembru leta 1944 je Ivan Cernatič iz Šempasa peljal po isti poti iz Vitovelj v Čepovan krsto s pokojnim azerbajdžanskim narodnim junakom, diverzantom Mehdijem Husejnzadejem, poznanim kot Mihajlo. Na ta lojtrnik so za hip sedaj sedle utrujene mišice in kosti. Da, sedli so živi v spomin na padle, tudi tujce, za Slovenijo.

Na grobnici v obnavljanju smo slišali naslednje Mihajlove stihe:

Priplaval je mesec iz temine noči,

v ognju srebrnem listi žarijo,

Jadran, kraj nezemeljske lepote – tu si,

Kaspij, dragi drug moj, moje sanje – tam si.

Nekaj fotografij si lahko ogledate tukaj.