Login

Društvo

30. obletnica AO pri PD Nova Gorica in srečanje primorskih alpinistov

V soboto, 13. septembra, je bilo obujeno nekdaj tradicionalno srečanje primorskih alpinistov, na katerem smo proslavili tudi 30. obletnico ustanovitve Alpinističnega odseka PD Nova Gorica.

V uradnem delu, ki se je pričel ob 17. uri, je najprej načelnik AO Nova Gorica predstavil zanimivo zgodovino našega odseka. Alpinistični odsek je bil ustanovljen že leta 1950, žal pa je zaradi tragične smrti ustanovitelja in načelnika Ivana Bučerja v nekaj letih zamrl. V veliko čast nam je, da je bil v Lepeni prisoten član prvega odseka, gospod Janko Žigon, ki je doživeto opisal tedanje čase, precej drugačne od današnjih, ko je bilo že potovanje do hribov velik izziv, konzerva rib pa pravo bogastvo. Gospod Žigon je današnjemu odseku podaril veliko dragocenost, zvezek, v katerega so tedaj podrobno vpisovali svoje vzpone.

Tako je bil alpinizem v naslednjih letih le tiha želja posameznikov, dokler se niso leta 1969 organizirali kot pododsek AO Ljubljana Matica. V naslednjih letih je bil glavni akter alpinistične dejavnosti na Goriškem dr. Jože Andlovic, ki se je udeležil številnih odprav v Himalajo. Bil je tudi pobudnik izvedbe alpinistične šole v letu 1975, ki je k odseku pritegnila več članov. 6. januarja 1978 so na občnem zboru sprejeli prve tri alpiniste ter tako obenem ustanovili alpinistični odsek, saj so bili dani vsi pogoji. Načelnik je postal Marjan Humar. Sledila so izjemno uspešna in plodna leta, v katerih so bile preplezane številne prvenstvene smeri, organizirali so prvo primorsko odpravo v Ande, ter se udeležili številnih drugih odprav. Izredno aktivni so bili predvsem brata Peter in Pavel Podgornik, Tamara Likar, Milan Velikonja in številni drugi. In kar nekaj članov te zlate generacije se je odzvalo vabilu na sobotno srečanje! V naslednjih letih se je nadaljevala bolj ali manj aktivna alpinistična dejavnost, z mnogimi zelo uspešnimi odpravami ter številnimi vrhunskimi vzponi pri nas in v tujini. Danes odsek šteje preko 30 aktivnih članov, ki nadaljujejo dolgo tradicijo alpinističnega odseka PD Nova Gorica.  

Opisu zgodovine je sledila projekcija fotografij z vseh pomembnejših odprav, nato pa še posebej predstavitev letošnje odprave v Peru. Sledila je večerja in neuradni del, v katerem smo še pozno v noč obujali spomine na prejšnje čase, minule vzpone ter načrtovali nove podvige. 

Veseli smo, da se je sobotnega srečanja udeležilo več kot 50 predstavnikov večih primorskih alpinističnih odsekov, poleg domačega še člani Obalnega AO, Soškega AO ter AO Bovec. 
 

Vanja Nastran

[img_assist|nid=5921|title=30 let - 04|desc=|link=popup|align=left|width=100|height=75] [img_assist|nid=5920|title=30 let - 03|desc=|link=popup|align=left|width=100|height=75][img_assist|nid=5919|title=30 let - 02|desc=|link=popup|align=left|width=100|height=75][img_assist|nid=5918|title=30 let - 01|desc=|link=popup|align=left|width=100|height=75]

Dodajte svoj komentar

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike PDNG.Prosimo, da se pri komentiranju držite teme, ne uporabljate sovražnega govora in upoštevate pravila.

Še nimate uporabniškega računa? Registrirajte se!