Baška grapa: po tematski poti NA SVOJI ZEMLJI

Kar 26 članov PD Nova Gorica, ter 14 članov ŠD MAHLE Letrika, se je v soboto, 5. decembra, udeležilo izleta v Baško grapo. Tu so se sprehodili po tematski poti - Na svoji zemlji. Pot je posvečena prvemu slovenskemu, celovečernemu, igranemu, zvočnemu filmu, ki je bil leta 1948 posnet v teh krajih, uredili pa so jo prizadevni člani društva Baška dediščina.
Vesela in številčna druščina se je v jutranjih urah z vlakom odpravila do Grahovega ob Bači, kjer sta jih v domu krajanov pričakala predsednica društva Alenka Zgaga in vodič Veri Krajnik.
Dvorana je bila skoraj premajhna za vse, kajti pridružili so se tudi člani PD Iskra iz Kranja. Ob ogledu najzanimivejših odlomkov iz filma, ki so tematsko vezani na samo pot, sta pripoved popestrila z zanimivostmi s samega snemanja filma in povabila na razstavo v vaškem domu. Po ogledu jih je vodič Verij pospremil do edinega spomenika filmu na naših tleh, nato pa po petih točkah te poti. Pri točki 4b, to je »pri Brelhu«, pa se je njihovo druženje končalo.
Skupina je pot nadaljevala do zadnje točke 4a,  kjer je bil posnet prvi prizor iz filma z znamenitim stavkom: »Stane, glej jo, našo Grapo«, ter nadaljevala pot,  mimo vasi Zakojca in Bevkove domačije, do okrepčevalnice Zver v Hudajužni. Tu je sledil še »kulinarični« del izleta ob odlični ješprenki in jabolčnem zavitku, s katerim je postregla vedno nasmejana in prijazna lastnica Renata. Graparsko pa je bilo tudi slovo -  s šilcem domačega….
Na povratku z vlakom do Nove Gorice so bile že izražene pobude, naj bi naslednje leto, prvo soboto v oktobru, skupaj z domačini, ta tradicionalni pohod,  ponovili.
Nekaj fotografij, ki jih je posnela Silvana Pelicon, si lahko ogledate na tej povezavi.

Zapisal: Darko Božič