Breginj - Breški Jalovec

Zadnjo soboto v septembru smo se člani PD Nova Gorica in športnega društva Mark iz Šempetra pri Gorici odpravili na 20. tradicionalni pohod Breginj – Breški Jalovec – Brezje.

Pred začetkom pohoda v vasi Breginj se je skupina planink in planincev glede na svoje sposobnosti razdelila na tri skupine oz. smeri, ki so bile načrtovane s strani PD Kobarid – odseka Breginj.

Pohodnike je celotno pot spremljalo sončno in toplo jesensko vreme, z dostopom na vrh Musca in grebena pa smo bili nagrajeni s čudovitimi in jasnimi razgledi na bližnje in dalnje vrhove. Slovenski očak nam je bil kot dlani, videlo pa se je vse do Grossglocknerja.

Za dobro vzdušje smo poskrbeli vsi člani tega pohoda v spremstvu našega vodnika Draga Kosmača in člana PD Kobarid – odsek Breginj Igorja Baloha, ki nas je popeljal po zahodnem pogorju Stola na Musc, Gabrovec, ki je bil tudi naša najvišja točka (1630 m) in čez Nizki vrh na Breški Jalovec. Igor nas je na vrhu prijetno presenetil, ko je iz svojega nahrbtnika povlekel steklenico penine, s katero smo nazdravili že 20. pohodu.  Zatem smo se spustili do vasice Brezje v sosednji Italiji in nazaj do izhodišča, kamor so nas z vozili prepeljali breginjski gasilci. Pred odhodom domov so nas pogostili še z dobrim pasuljem, poslovili pa smo se z besedami na snidenje naslednje leto. Nekaj utrinkov s pohoda pa tukaj.

Zapisal: Miran Marc

Objavila: Tina Mavrič