Grobničke Alpe, 26. in 27. april

Navkljub slabši vremenski napovedi smo se v petkovem dopoldnevu odločili, da izlet izpeljemo. No, tudi tokrat se nismo ušteli.

Dvanajst članska druščina se je odpravila iz Nove Gorice v jutranjih sobotnih urah. Na Kozini obvezen postanek na kofetku, kjer so se nam pridružili še naši trije društveni člani iz obale, ter štirje člani PD Rašica iz Ljubljane,kateri se bodo udeležili tudi našega izleta po Bolgariji In Grčiji. Sledila je vožnja čez mejni prehod Starod in mimo Reke do našega izhodišča Podkilavec ob vznožju Grobničkih alp. Le te so dobile ime po Grobničkem polju in Grobniku,ki je z znanim motodromom v neposredni bližini.

Najprej nas je lahkotna hoja vodila po travnikih in pašnikih,nakar pa smo prešli v najtežji del ture v kanjon Mudna dol. To je hudourniška struga potoka Sušice,ki je prehodna samo ob lepem suhem vremenu. Sam vzpon oz. prehod skozi kanjon je kar »resna zadeva« saj tehnično kljub krajšim raztežajem ne zaostaja kaj dosti od zavarovane poti iz Kredarice na Triglav. Ko smo se vsi zadovoljni in prepoteni prebili iz kanjona, smo bili deležni tudi enournega rahlega tuša od tam zgoraj. Ja, naš vsemogočni je že vedel, da mogoče zvečer v koči ne bodo vsi videli vode… Sledil je vzpon na 1353 m visoki Fratar, kateri je v vršnem delu z velikimi skalnimi ploščami in razpokami nezanemarljiv zalogaj. Ob spustu do planinskega doma Hahliči pa smo se povzpeli še na 1280 visoki Suhi vrh. Večerno razpoloženje v domu je bilo ob dobri hrani in kapljici, plesni glasbi,ter ob dveh res prijetnih oskrbnikih sproščujoče in veselo.

Nedeljska tura pa nas je najprej vodila po grebenski poti do najvišjega vrha tega dela,1376 m visokega Obruča,ter dalje po krožni poti mimo vrha Paklena nazaj na pivce v planinski dom Hahliči. Sledil je samo še spust v dolino do našega izhodišča v Podklilavcu, kjer nam je bilo zopet iz »Vrha« dovoljeno le , da se preoblečemo za kaj več pa ne,ker se je nato ulilo kot it škafa. Kakorkoli, tura je uspela in hvala vsem udeležencem za potrpežljivost, ter dobro in varno hojo. Nekaj fotografij pa tukaj.

Vodila Darko in Simon.

Zapisal : Darko Božič