Jesenski pohod po Rapalski meji

V nedeljo, 27. oktobra 2013 je vodniško izletniški odsek Planinskega društva Nova Gorica organiziral pohod po Rapalski meji, ki se ga je udeležilo 41 planincev članov društva in ŠD Letrika. Z avtobusom smo se odpeljali mimo Logatca in Rovt do Osojnice pri Žireh, kje smo začeli hojo ob mejnikih nekdanje Rapalske meje. Pot vodi po gozdu in senožetih, ob mejnikih, ki so v preteklosti delili Slovenijo. Na mestih, kjer je meja potekala čez težko prehodne grape, napravi manjše obhode. Iz Osojnice se po »graničarski« poti vzpne (300 v. m.) na Vrsnik in se ob robu gozda spusti v dolino Žirovnice. Od tu se zopet vzpne (250 v. m.) na razgledno ravan Ravne in se v začetku položno, nato pa strmo spusti v dolino Črne in se po gozdni poti dvigne do Sp. Zavratca. Pot od Zavratca do Medvedjega brda nismo prehodili ob mejnikih, temveč smo izbrali nekoliko krajšo varianto in smo se mimo zaselka Potok vzpeli na vrh Medvedjega brda in nato spustili do okrepčevalnice Tavžentroža na Tratah, kjer je bil nekoč mejni prehod med Italijo in Jugoslavijo. Nekaj utrinkov iz pohoda si lahko ogledate tukaj.

Zapisal vodja pohoda: Oskar Birsa

16 April, 2024 - 12:00