Splošno

Kdo vse je obiskoval naše postojanke v sezoni 2020

Letošnje leto je drugačno, posebno, polno omejitev… soočamo se z novim vsakdanom in novimi izzivi. Z namenom smo težave, omejitve, skrbi, stresne situacije poimenovali izzive, saj moramo vedno gledati na stvari pozitivno in z optimizmom. Le-tako se lahko čim bolj učinkovito prilagodimo danim situacijam in gremo naprej.

Ukrepi in razglašena epidemija v marcu je bila za vse velik izziv in je predstavljala veliko negotovost tudi za naše društvo. Kako bomo izvajali dejavnost, kako ohranili stik s člani, kako sploh odprli koče… to so bila le nekatera vprašanja, ki smo si jih večkrat zastavljali.

V tem zapisu se bomo namenoma osredotočili predvsem na gospodarski del društvene dejavnosti - naše postojanke. Ker so se razmere s koronavirusom do sezone nekako umirile, smo naše postojanke odpirali kot vsako leto. Planinski dom pri Krnskih jezerih je bil odprt od 6. 6. do 30. 9. 2020. Dom dr. Klementa Juga v Lepeni je bil odprt od 13. 6. do 20. 9. 2020. Gomiščkovo zavetišče na Krnu pa je poslovalo od 20. 6. do 26. 9. 2020. K zadovoljivemu obisku so vsekakor pripomogli turistični boni. Brez teh bi bilo poslovanje naših postojank zelo klavrno.

Zaradi omejitev in ukrepov je bilo delovanje koč omejeno, kar se je poznalo pri številu nočitev. V kočah namreč niso mogli oddati vseh prenočitvenih kapacitet. Če primerjamo letošnje nočitve z lanskimi v istem obdobju (junij – september) lahko opazimo, da so v Domu dr. Klementa Juga nočitve narasle za 3%, v ostalih dveh postojankah pa upadle: v Gomiščkovem zavetišču za 12%, v Planinskem domu pri Krnskih jezerih pa kar za 17%. Na rahel porast nočitev v Lepeni je vplivalo daljše odprtje koče v mesecu septembru in turistični boni.

postojanka

1619

1143

1254

V nadaljevanju si bomo pogledali kakšna je bila struktura gostov (definicija gosta po AJPESU – oseba, ki vsaj en dan prenoči v nastanitvenem objektu) glede na nacionalno pripadnost. V letošnjem letu je opazen upad določenih gostov iz držav, ki niso imele dovoljenja vstopa v Slovenijo ali pa so imele visoke omejitve. Med te države spadajo gosti iz ZDA, Velike Britanije, Belgije, Španije, ipd. Med temi gosti je bil velik upad, saj so agencije in tudi gosti sami že pred samo sezono in nekateri tudi kasneje odpovedali prihod v državo. Upad je bil tudi med gosti iz Italije in Hrvaške. Gosti iz Italije se za prihod v Slovenijo niso odločili predvsem zaradi razmer v svoji državi (strah pred okužbo v tujini, omejitve skupnih aktivnosti, ipd.). V letu 2020 je bilo pričakovano največ gostov iz Slovenije, sledili so gosti iz Nemčije, Madžarske, Avstrije, Nizozemske, Italije, Hrvaške in Francije. Najbolj »pisana« struktura gostov je bila v Planinskem domu pri Krnskih jezerih. Obiskali so nas tudi gosti iz bolj oddaljenih, »eksotičnih« držav in sicer le po en gost iz posamezne navedene destinacije: Tanzanija, Brazilija, Singapur, Venezuela, Mehika in celo Avstralija.

Delež slovenskih gostov po posameznih postojankah je bil v tem letu sledeč:

Gomiščkovo zavetišče na Krnu – 75% (v letu 2019 40%)

Dom dr. Klementa Juga v Lepeni - 85% (v letu 2019 39%)

Planinski dom pri Krnskih jezerih – 83% ( v letu 2019 47%)

Kot lahko vidite zgoraj se je v delež domačih gostov v določeni postojanki povečal skoraj za polovico, kar je bilo na letošnje razmere pričakovano. Tuji gosti zaradi omejitev niso morali v Slovenijo, domači gostje pa so se odločali za preživljanje dopusta doma. K tej odločitvi so vsekakor pripomogli turistični boni in iskanje destinacij v naši državi, ki bi bile manj obljudene. Opažali smo večji porast gostov, ki se v preteklosti niso podali v gore oz. so redkeje v gorah preživljali več dni.

Glede izkoriščenosti turističnih bonov v naših postojankah pa je bil delež plačila s turističnim bonom v Lepeni 17%, pri Krnskih jezerih 16%, na Krnu pa 6%. Glede na informacije, da naj bi se veljavnost turističnih bonov podaljšala in le-ti niso še bili izkoriščeni, se nadejamo, da nam bodo tudi naslednje leto pomagali vsaj malo »rešiti« poslovanje koč in društva. Ob tej priliki se vsem, ki ste v tej sezoni obiskali naše postojanke iz srca zahvalimo.

Pripravila: Tina Mavrič