Splošno

Otvoritev razstave Na skrajnem ogranku v SPM v Mojstrani 25. 04. 2014

V petek, 25. aprila 2014 je v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani potekala otvoritev razstave Meddruštvenega odbora planinskih društev Posočja z naslovom NA SKRAJNEM OGRANKU. Društva iz Posočja smo se organizirano z avtobusi odpeljala v Mojstrano. Tudi iz Nove Gorice je odpeljal avtobus s člani PD Kanal, našega društva in PD Ajdovščina. Razstave se je udeležilo veliko število obiskovalcev. Otvoritev se je pričela pred muzejem ob 18. uri. Vse prisotne je pozdravil in z izbranimi besedami napovedal vesel dogodek vodja Slovenskem planinskega muzeja Miro Eržen. O Posoškem meddruštvenem odboru in o namenu razstave je spregovoril njegov dolgoletni predsednik Gregor Rupnik. Vsebinsko pa nam je razstavo predstavil vodja delovne skupine Žarko Rovšček. Za kulturni program so poskrbeli: vokalna skupina Snežet in baritonist slovenske opere Silvo Škvarč. Na harmoniki pa sta blestela dva mlada harmonikaša Timotej Mikuž in Tomaž Puc iz Podkraja. Kot je običajno na primorskih prireditvah, tudi tu ni manjkala primorska himna - Vstala Primorska.

Sledil je ogled razstave. Na razstavi je na 19 panojih v sliki in besedi prikazana bogata zgodovina planinskih društev do konca 2. svetovne vojne, njihov povojni razvoj in dejavnosti posameznih društev danes.

Razstavo je pripravila delovna skupina pod vodstvom tolminskega prijatelja zgodovine - Žarka Rovščka ter delegatk posameznih planinskih društev; Slavke Murovec iz Nove Gorice, Irene Šinkovec iz Ajdovščine, Anke Vončina iz Idrije in Olge Zgaga iz Podbrda. Razstavo si lahko ogledate v muzeju vsak dan med 9. in 19. uro do 8. junija 2014. Kasneje bo razstava na ogled tudi v krajih posameznih planinskih društev. V Novi Gorici predvidoma v septembru.

Po ogledu razstave je sledilo pogostitev in družabno srečanje v spodnjih prostorih muzeja. Številni obiskovalci razstave so izkoristili tudi ogled planinskega muzeja, ki je res vreden ogleda. Nekaj fotografij si lahko ogledate tukaj.

V Novo Gorico smo se vrnili pozno zvečer polni lepih vtisov.

Vir: stran PZS