Splošno

Podelitev občinskih priznanj MONG - prejemnik tudi Cveto Hvala

V petek, 6. septembra 2024, ob 20. uri je potekala slavnostna seja mestnega sveta in podelitev nagrad Mestne občine Nova Gorica za leto 2024 v Slovenskem narodnem gledališču Nova Gorica. Med prejemniki je tudi naš častni član Florijan - Cveto Hvala. Poleg njega je nagrado prejel tudi naš dolgoletni in nekdanji najemnik Gostišča Kekec Jože Žabar.

Osrednjo slovesnost ste lahko spremljali tudi preko spleta. Posnetek celotne slovesnosti je objavljen na Youtube kanalu pod naslovom:

Več o nagrajencu pa si lahko preberete spodaj:

Florijan Cveto Hvala, po poklicu univ. dipl. ing. kemije, je od leta 1973 član Planinskega društva Nova Gorica, že od leta 1963 pa član Planinske zveze Slovenija, častni član društva pa od leta 2017. Je prejemnik vseh društvenih priznanj in priznanj Planinske zveze Slovenije. Leta 1984 je prejel zlati častni znak PZS, plaketo PZS 1979, vključno s svečano listino Planinske zveze Slovenije. Leta 1979 je prejel srebrni znak Planinske zveze Jugoslavije. Je tudi  prejemnik Bloudkove značke leta 1984.

V letu 2023 je praznoval 80-letnico rojstva. Predsednik društva je bil 20 let; in sicer od leta 1975 do 1985 in od leta 1995 do 2005.

Njegov doprinos društvu, povezan z njegovim vodenjem društva, prostovoljnim delom, zagnanostjo in pripadnostjo je zelo težko opisati v zoženem obsegu. Njegova trdna volja, delavnost, poštenost, pretirana skromnost, je društvu doprinesla tako obsežen uspeh na vseh nivojih društva, da daleč presega meje prostovoljstva. Brez njegovega dela in vodenja, bi Planinsko društvo Nova Gorica ne bilo tisto, kar danes je.

Če strnemo najpomembnejše: pod njegovim vodenjem gradbenega odbora, hkrati predsednikovanja, je bil zgrajen Planinski dom pri Krnskih jezerih. Ogromno se je angažiral s prostovoljnim delom pri gradnji. Zavzemal se je, da se je z majhnim naredilo čim več. Do cilja, ki si ga je zastavil, je bil neomajen in vztrajen. Otvoritev Planinskega doma pri Krnskih jezerih je bila leta 1984. Dom je za društvo postal glavni vir prihodka.

Po desetletnem predahu je ponovno prevzel vajeti društva od leta 1995 do 2005. V tem obdobju je društvo pod njegovim vodstvom doseglo, da je bila do Planinskega doma pri Krnskih jezerih narejena elektrifikacija. To je bil doprinos, brez katerega v današnjem času in tehnologiji ne bi mogli poslovati. Ogromno truda je vlagal pri pridobivanju lastništva za zemljišče, na katerem stoji koča.

Nikakor ne smemo iti mimo tega, da ima društvo poleg doma pri Krnskih jezerih, dom v Lepeni, zavetišče na Krnu, kočo na Trstelju in Kekcu. Vse so v 20-letnem obdobju njegovega vodenja doživele manjše ali večje obnove in posodobitve. Voditi društvo, ki ima pet postojank in obširen program dejavnosti, je zalogaj, ki terja popolno predajo. Vseskozi je bil in deloval prostovoljno.

Društvo je v tem času doživelo ogromen porast tudi na številu članstva in postalo eno izmed največjih v državi. V takratnem obdobju je v občini Nova Gorica nastalo 15 planinskih skupin v podjetjih in KS, ki so aktivno delovale in pomagale pri gospodarjenju koč in delovale na področju izletništva.

Florijan Hvala je leta 1981 poleg vseh zadolžitev, ki jih je opravljal na društvu, opravil še izpit za planinskega vodnika. Izlete za društvo je vodil že pred tem. Poleg pohodov v domače gore je pohode vodil v tujino, celo na najvišje vrhove; kot so Mont Blanc, Gross Glockner. Osvojil je 60 vrhov prijateljstva v treh državah (Slovenija, Italija in Avstrija).

Zaslužen je, da je društvo zdržalo, uspešno poslovalo, okrepilo poglavitne dejavnosti od alpinizma, mladine in izletništva in gospodarjenja s kočami. Z njegovo zagnanostjo in neomajno voljo je okrog sebe zbral mlade in starejše planince, s katerimi je dvignil ugled društva v novogoriški občini in širše. Bil je aktiven tudi na alpinističnem področju.

Letos Planinsko društvo Nova Gorica praznuje 75-letnico delovanja in 40-letnico otvoritve Planinskega doma pri Krnskih jezerih. Celotni upravni odbor društva je na 2.seji, dne 18. 4. 2024, brez glasu proti, potrdil predlog, da Florijana Hvalo predlagamo za nagrado Mestne občine Nova Gorica. To je priložnost, da mu tudi ob njegovem osebnem visokem jubileju hvaležno izkažemo pozornost in dokažemo, da je v društvu še vedno prisoten. Kamor koli se obrnemo, ugotavljamo, da je bil ne le predsednik, ampak duša društva. Še vedno je pripravljen deliti nasvete in pomagati kar je v njegovi moči. Njegov moto je: za DRUŠTVO SI JE TREBA ČAS VZETI.

Florijana Hvalo predlagamo za »NAGRADO MESTNE OBČINE NOVA GORICA«.

Nekaj fotografij si lahko ogledate tukaj.

Povezava vir: MONG

Fotografije: Tina Mavrič in MONG