POROČILO - Planinarjenje Dachstein - Schladming

Za tradicionalno avgustovsko planinarjenje smo se zopet podali v Avstrijo. Zaželeli smo si nekaj novega in uspelo nam je. Sprehodili smo se po ledeniku!

Zgodaj zjutraj v četrtek preden se normalno vstane za na delo, je odličen šofer Aljoša pripeljal avtobus prevoznika »Prevozi Stopar« v Novo Gorico. 50 članska ekipa, vsi člani PD NG, skupaj z vodnikoma  Darkom in Majo smo vstopali v avtobus na dogovorjenih lokacijah vse do Ljubljane. Sledila je vožnja do Šladminga, kjer smo lahko pretegnili noge na prvem pohodu. Po zanimivi soteski s slapom, mnogimi stopnicami in mostički smo se vzpenjali vse do idiličnega jezera, si vzeli dovolj časa, da smo se ga  v zelo lepem sončnem dnevu nagledali, se spočili in se vrnili do avtobusa. Dan je bil lep, časa dovolj, zato smo sedli še na bližnjo gondolo in se visoko gor zapeljali na prvi panoramski razgled in kratek sprehod na bližnji vrh. Povratek v hotel, dobra večerja in počitek.

Drugi dan nam je bilo naklonjeno izredno lepo vreme, ki je našo, že tako lepo turo naredilo izjemno lepo! Z eno prvih gondol smo se zapeljali na 2700m, na Dachstein. Naš pohod je potekal po zratrakirani poti po ledeniku vse do koče v bližini vstopa na ferato, ki pelje do samega vrha Dahštajna. Osvojili smo prvi neizrazit vrh in  se vrnili po ledeniku do vstopa na kopen greben dveh vrhov. Povzpeli smo se do prvega in del skupine še do drugi vrh, ki mu do višine Triglava ne manjka prav veliko. Ob povratku še ogled ledene palače, sprehod po atraktivnem mostu, nazaj na gondolo in v dolino.

Tretji dan smo si zopet z gondolo prihranili začeten vzpon in se zapeljali na dobrih 1700m visoko izhodišče. Pohod smo začeli ob umetnem jezeru, se nekoliko spustili, ter se po dolini treh jezer vzpenjali do naslednjega jezera, ki je zelo opevan na reklamnih panojih, nato pa smo se še mimo dveh manjših jezerc strmo povzpeli na izraziti vrh. Sledil je sprehod po panoramskem grebenu nazaj vse do gondole in spust v dolino. Z avtobusom smo se zapeljali še do opevanega Štajerskega Bodensee-ja, se razdelili v skupino radovednih, ki je šla okrog jezera in pogledati slap v bližini, ter skupino, ki si zna v življenju tudi vzeti minuto zase in v miru uživati. Povratek v hotel.

Zadnji dan so nas želeli vremenarji prestrašiti z dežjem. Ker je vodnica precej »gorenjka«, smo vseeno šli izkoristiti še zadnjo brezplačno gondolo. Z malo gondolico smo se zapeljali na visoko izhodišče. Ker nas je bilo veliko, je trajalo precej časa, da smo se vsi pripeljali gor. Naredili smo krajši krožen pohod čez prvi vrh. Del skupine se je nato odločil za ogled ponudbe na bližnji planini, drugi del skupine pa je bolj zanimal razgled s še  naslednjega vrha. Sestopili smo nazaj do gondole in v dolino do avtobusa. Kaj kmalu, ko smo se začeli peljati, se je nebo zjokalo od žalosti, ker smo odhajalI domov.

Fotografije si lahko ogledate v galeriji.

Zapisala: Maja Kajzer

Foto v galeriji: Darko Božič, Zvone Bergant, Maja Kajzer