Srečanje vodnikov MDO Posočja

Letošnje, tradicionalno srečanje vodnikov MDO Posočja, je bilo v soboto, 24.oktobra v organizaciji Planinskega društva Ajdovščina. Ob 8.uri se  je na Predmeji zbralo 20 vodnikov. Z uvodnim pozdravom so nas pričakali ajdovski vodniki, načelnik in predsednik.  Srečanje smo začeli s turo od Predmeje proti Čavnu. Po uri nezahtevne hoje smo v koči imeli dober zajtrk in čas za fotografiranje. Dan je bil prijetno topel in vidljivost čudovita daleč naokrog. Hojo smo nadaljevali proti Golakom, kjer se nam je pridružilo še par vodnikov in načelnik vodniške komisije PZS Franci Gričar.  Letos smo pogrešali predsednika MDO, ki je bil opravičeno odsoten. Na uradnem delu srečanja je načelnica VO MDO Posočja poudarila pomembnost vodnikov v društvenih sredinah in pohvalila njihovo delo. Posebej se je spomnila  vodnika Rudija Raucha, ki letos beleži že 40 let vodenja in je praznoval 80.jubilej.

Povedala je, da je v MDO Posočje  v letu 2015  registriranih 83 vodnikov iz 14. društev. Žal  so nekatera društva brez vodnikov, v nekaterih pa vodniki ne obnavljajo licenc. Nad tem je poudarila zaskrbljenost, saj društva veliko tvegajo. Z vodniki in načelnikom PZS je potekal pogovor o vodenju večdnevnih izletov, o uvedbi davčnih blagajn, o pridobivanju mladega kadra. Teh je sedaj žal veliko premalo. Nad uvedbo davčnih blagajn je bilo veliko pripomb. Končna misel in apel načelniku VK PZS je bil, da PZS uredi odnos z državo med profitnim in neprofitnim  delom. Planinski vodniki in tudi vsi drugi volonterji v Sloveniji  najbrž ne bomo zdržali več dolgo nenehnih pritiskov in predpisov. Vodnik opravi že dovolj, da vlaga svoj čas, energijo in pogum v izvedbo planinske ture, ki ni profitna, temveč zgolj pokriva stroške. Kako se bo ohranilo družbeno koristno delo in pridobivalo nove mlade kadre je ostalo žal nerešeno vprašanje.  Določen je bil datum za srečanje 2016 in organizator.  Sledilo je skupno kosilo, ki je s pestro in izjemno hrano ter postrežbo dopolnilo naše druženje. A  to še ni bilo vse. Harmonikar iz bližnje okolice je na koncu  dopolnil druženje. Ni kaj,  Ajdovci so se odlično odrezali. So zelo dobri organizatorji. Iskrena hvala v imenu vseh vodnikov.

Fotografije srečanja na povezavi, tukaj.

Lidija Vončina