Društvo

VABILO VSEM ČLANOM

Vabimo vas, da se nam pridružite in sodelujete v društveni dejavnosti. Primankuje nam novih kadrov v markacističnem odseku in planinskih vodnikov, ki bi delovali v vodniško-izletniškem odseku ali v mladinskem odseku.

KDO SMO VODNIKI PZS?

Vodniki Planinske zveze Slovenije smo tisti, ki radi hodimo, imamo znanje in izkušnje v planinstvu, smo družabni, prijazni do narave in soljudi ter pripravljeni učiti druge in z njimi deliti svoje znanje in izkušnje. Prostovoljno vodništvo ima v Sloveniji že več kot petdesetletno tradicijo. Prvi tečaj za vodnike je bil v organizaciji Mladinske komisije PZS izveden že leta 1957. Vodniki PZS smo tudi usposobljeni strokovni delavci v športu na področju planinstva, saj se naše strokovno delo – vodenje ljudi po gorah – ves čas prepleta z organizacijskim društvenim delom. Naša usposabljanja so potrjena tudi s strani Strokovnega sveta Republike Slovenije za šport, torej tudi država priznava in ceni naš trud in delo. Vodniki PZS smo združeni v Vodniški komisiji Planinske zveze Slovenije (VK PZS), ki skrbi, da se usposabljamo po enotnih kriterijih in sledimo novostim na področju prostovoljnega vodništva.

KAKO POSTANEŠ VODNIKI PZS?

Če rad hodiš in gore odkrivaš drugim, če se rad učiš in to znanje in izkušnje prenašaš na druge, če si družaben in prijazen, te bomo veseli. Vključiš se v delo planinskega društva in spoznaš vodniško delo. Biti vodnik PZS je pomembna in odgovorna naloga. Ko postaneš vodnik PZS, si to za celo življenje - zato se tudi ves čas učiš in spoznavaš nove ljudi in nove gore. V planinskem društvu te bomo seznanili z vsemi podrobnostmi.

KDO SMO MARKACISTI?

Dejavnost označevanja in vzdrževanja obstoječih planinskih poti je organizirana v markacijskem odseku. Vzdrževanje poti je zahtevno delo in zajema obnovo markacij, čiščenje in utrjevanje poti, popravilo jeklenic in klinov, postavljanje in obnovo smernih tabel. Markacist lahko postane vsakdo, ki ga to delo veseli, in opravi ustrezno izobraževanje, ki ga organizira Planinska zveza Slovenije.

Zato vabimo vse, ki bi želeli sodelovati pri obnovi in vzdrževanju poti in postati markacisti ali opraviti izobraževanje za planinske vodnike, da se nam pridružite oz. zglasite na sedežu društva v času uradnih ur, kjer boste dobili še več informacij. Veseli bomo vsakega novega kandidata.