Feratta Anita GOITAN zahodni Julici – VIŠEVA skupina

sobota, 1 Avgust, 2020

Vodniški odsek društva vabi na turo: Feratta Anita GOITAN  zahodni  Julici – VIŠEVA skupina

DATUM:  01. 08. 2020

URA ODHODA:  04:30

KRAJ ODHODA: Parking PD Nova Gorica - Bazoviška

IMENA VODNIKOV: Pavel DRAŠČEK in Aldo ŠULIGOJ

OPIS TURE:

Izhodišče: Odcep desno »Cave del Mole« iz deželne cest Rabeljsko jezero – preval v Žlebeh. Pri odcepu je spomenik z velikim križem (1035m), parking je cca 500m od priključka. Sledimo poti 628 in na Viški planini (1530m) na razcepu poti zavijemo levo proti škrbini prednje špranje (2123m), desno nas pot vodi po tako imenovani nemški poti (628a), do koče Corsi. Na škrbini prednje špranje se začne naša pot Anite Goitan. Pot je travnata in precej strma, zato je potrebna precejšna previdnost (še posebno, če je trava mokra-zdrs). Pot do glavnega grebena Koštrunovih špic (2502m) praktično preči celo jugo-vzhodno pobočje (cca 4 ure hoje).  Po grebenu navzgor nas privede na vrha hriba, navzdol, kjer poteka naša pot, pa do škrbine zadnje špranje (2271m). Od tu se  po zavarovani poti dvignemo na melišče pod Višem in prečimo njegovo jugo-vzhodno pobočje. Šele tu zaznamo-občutimo, zakaj Friulani kličejo to goro Jof Fuart. Ko pridemo do križanja poti – normalnega pristopa na Viš se naš zahodni del poti Anite Goitan zaključi. Osvojimo še vrh Viša (2666m) in se po normalni poti spustimo do koče Corsi. Po krajšem premoru se spustimo v dolino-izhodišče.

POTREBEN ČAS ZA IZVEDBO: 10 – 11 ur, odvisno od starostne strukture udeležencev,….

NAČIN TRANSPORTA DO IZHODIŠČA IN NAZAJ: Lastni – Avtomobil ali najem kombija-bomo videli

POTREBNA TELESNA PRIPRAVLJENOST IN IZKUŠENOST UDELEŽENCEV: Odlična PSIHO - FIZIČNO pripravljenost, udeleženci z dolgoletnimi izkušnjami.

TURA NI PRIMERNA ZA: Duševne, srčne in vrtoglave bolnike

POSEBNOSTI: Ob lepem vremenu si je dobro ogledati ostanke (ruševine objektov, jarki, … ) I.Sv. vojne

POTREBNA OPREMA: Običajna planinska-primerna letnemu času, OBVEZNA oprema: komplet samovarovanja, zaščitna čelada in sončna očala, plačana članarina za 2020 in zaščitna maska.

PREHRANA:  Iz nahrbtnika

ROK ZA PRIJAVO: 30. 07. 2020