Kleiner Pal v Karnijskih Alpah

nedelja, 30 September, 2018
Lokacija:
Kleiner Pal v Karnijskih Alpah

V nedeljo, 30.9.2018 vabimo  na 1867m visok Kleiner Pal v Karnijskih Alpah. Predvidene skupne hoje z ogledi je 6 ur. Prijave z vplačilom akontacije 15 € zbirajo na sedežu društva do 25.9., ko bo ob 19.uri sestanek z udeleženci. Vodili bodo Oskar Birsa, Hedvika Lesica in Marko Kodrič.

Za izlet je na  voljo je še  5 prostih mest. Kandidati naj pokličejo Oskar Birsa 041 656 626

Podrobnejši opis:

PD NOVA GORICA V SODELOVANJU S ŠPORTNIM DRUŠTVOM - MAHLE

KLEINER PAL (1867 m) – KARNIJSKE ALPE

Datum: nedelja 30.9.2018

Odhod: nedelja 30.09.2018 izpred Zavarovalnice Triglav v Novi Gorici ob 6:30h, izpred vratarnice Mahle v

Šempetru 6.40

Prevoz: avtobusni prevoz,

Prihod: predvidoma okrog 18. ure,

Opis poti: Z avtobusom se bomo odpeljali mimo Tolmezza na prelaz Ploeckenpass (1357m) v Karnjiskih Alpah na meji med Italijo in Avstrijo. Ena izmed točk na območju Karnije, za katero sta se vojski silovito bojevali med prvo svetovno vojno, je bil obmejni predel v bližini prelaza Plöckenpass (Passo di Monte Croce Carnico) v Dolini Buta. Takoj po vstopu v vojno so se vojske nemudoma pripravile, da bi osvojile okoliške vrhove in tako pridobile pomembne strateške prednosti. Celo poletje leta 1915 (in tudi kasneje, npr. konec meseca marca 1916) so se italijanske in avstro- ogrske čete silovito bojevale na hribih Veliki Pal, Freikofel in Mali Pal in jih spremenile v izredna vojna prizorišča. Prav na hribu Mali Pal so uredili muzej na prostem, kjer so na vrhu še vidne italijanske in avstro-ogrske vojaške strukture. Tu si lahko ogledamo in prehodimo labirintske avstro-ogrske povezovalne hodnike in strelske jarke, nekaj metrov naprej, na italijanski strani, pa stoji utrjena obrambna črta, imenovana Trincerone italiano (1860 m nadmorske višine). Tu jasno vidimo, kako blizu so se nahajale prve bojne črte obeh vojsk, in si lahko predstavljamo, kako hudi so bili spopadi med njima.

Zahtevnost: lahka za planince s kondicijo.

Čas hoje: vzpon 2 uri, ogledi 2 uri, spust 2 uri – skupaj z odmori 6 ur.

Oprema: planinski čevlji, priporočene pohodniške palice, baterija, ostala oprema primerna vremenskim

razmeram.

Hrana: iz nahrbtnika .

Ocena stroškov: (prevoz in vodenje z zavarovanjem) cca 25 €, odvisno od števila udeležencev.

Prijave: do torka 25.09.2018, veljajo samo prijave z vplačilom akontacije 15 €. Akontacija se vrača

samo ob predložitvi zdravniškega potrdila. Veljajo prijave po vrstnem redu prijav (dan in ura).

Podrobnosti: sestanek z udeleženci bo v torek 25.09.2018 ob 19. uri na sedežu PD Nova Gorica.

Ostalo: Obvezno plačana članarina PZS za leto 2018, s seboj vzemite osebni dokument, planinsko

izkaznico s kartonom o plačani članarini in zdravstveno izkaznico.

Vodja izleta: Oskar Birsa 041 656 626, vodniki Hedvika Lesica, Marko Kodrič