Mladinski odsek

Nedeljsko srečanje udeležencev planinskega tabora

V nedeljo, 19. oktobra smo vodniki Mladinskega odseka Planinskega društva Nova Gorica organizirali zdaj že tradicionalno srečanje udeležencev tabora in njihovih staršev ter ožjih družinskih članov. Na skoraj poletno toplo sončno dopoldne smo se zbrali na parkirišču pod spomenikom na Cerju. Ko smo se prešteli, smo se odpravili peš do spomenika, kjer nas je že pričakala vodička Mateja in nam povedala nekaj zanimivosti o spomeniku – muzeju braniteljem slovenske zemlje. Nato smo si sami ogledali muzej in uživali v čudovitih razgledih na Vipavsko dolino, Trnovski gozd, del Jadranskega morja, južne Dolomite ter najvišje vrhove Julijskih Alp.

Po ogledu smo se odpravili po grebenu Črnih hribov od Velikega Cerja (spomenik) do Fajtjiga hriba (433m). Pred vzponom na vrh smo se okrepčali s slastnimi mandarinami in toplim čajem, ki nam ga je pripeljal Andrej. Na vrhu Fajtji hriba smo naredili skupinsko fotografijo in uživali v toplih sončnih žarkih ter čudovitem razgledu. Sledil je spust in pešačenje do Borojićevega prestola in jame Pečinka. Pred jamo nas je že pričakal Boštjan Frančeškin, ki nas je popeljal skozi jamo, ki je nekoč služila kot zaklonišče. Dolga je 150 m in izredno zanimiva. V času soške fronte od leta 1915 do 1916 so med Lokvico in Kostanjevico nastala avstro-ogrska vojaška mesta, kot so vojaške bolnice, naselja barak, kaverne in drugo. Iz tistega časa se je ohranila skala – Borojevićev kamniti prestol, iz katerega naj bi armadi poveljeval poveljnik Borojević. Sledila je še vrnitev do parkirišča.

Od tam smo se odpeljali do prostorov KS Opatje sela, kjer smo imeli zasluženo kosilo. Po kosilu smo predvajali fotografije iz tabora. Sledil je še prikaz izdelovanja bičev. Janez Zavadlav in Konrad Marušič sta otrokom in staršem predstavila celoten postopek. Nekateri pogumnejši so se tudi preizkusili v izdelavi. Srečanje smo zaključili z druženjem ob pečenem kostanju. Udeleženci so dobili ob odhodu glasilo in fotografije iz tabora. Nekaj utrinkov iz srečanje pa si lahko ogledate tukaj. Za prelep dan se lahko zahvalimo vodji tabora in ostalim lokalnim prebivalcem, ki so poskrbeli, da je bil dan prijeten in poučen. Seveda srečanja brez tako velike udeležbe ne bi bilo. Zbralo se nas je preko 80.

Program sofinancira Mestna občina Nova Gorica.

Zapisala in objavila: Tina Mavrič

16 April, 2024 - 12:00