Zgodovina

Začetki alpinističnega odseka segajo v mlado obdobje Nove Gorice. V drugem letu delovanja novogoriškega planinskega društva je bil 6. januarja 1950, v Kromberškem gradu, ustanovljen alpinisticni odsek. Prvi člani odseka so bili načelnik Ivan Bučer, Marjan Šebenik in 18 tečajnikov. Ti so se zagnano izobraževali in udejstvovali v gorah, opravili treningov,  tur, plezalnih vzponov,  toda zagon je še istega leta pojenjal s smrtjo Ivana Bučerja v triglavski Steni, z njim pa je organizirano alpinistično dogajanje zamrlo vse do leta 1969. Tedaj je bil ustanovljen pododsek AO PD Ljubljana-Matica, ki je štel osem članov. Sledili so redni treningi in zahtevni vzponi ter delovanje na ostalih področjih v planinskem društvu. To je bil čas prvih slovenskih odprav v Himalajo in ostala visoka gorstva. Na teh odpravah je aktivno sodeloval kot alpinist in zdravnik dr.Jože Andlovic, pobudnik organiziranega plezanja v prihodnjih letih na Goriškem. V sklopu priprav pred odpravami je opravil številne zimske vzpone in gore sistematično obiskoval najprej sam,  kasneje pa so ga spremljali prijatelji iz planinskega društva. Sledili so poskusi obujanja alpinističnega odseka z organizacijo plezalnega vrtca na Čavnu. Starost udeležencev pa je bila previsoka za ustvarjanje temeljev. Leta 1975 se je dr. Andlovic spet odpravil v Himalajo, Cveto Hvala in Stane Sedej pa sta se udeležila začetnega alpinističnega tečaja v Vratih. Jeseni istega leta je bil že zasnovan prvi načrt za alpinistično šolo, ki so jo pod okriljem AO PD Ljubljana-Matica izvedli dve leti kasneje z vodjo dr. Andlovicem. Predavali so Cveto Hvala, Janko Žigon, Marjan Humar, Stane Sedej, Davorin Likar, Janez Železnik, Danilo Derman, Miloš Gregorič, Marjan Ličen, Drago Plesničar, in Boro Krivic. Iz šole je izšla perspektivna ekipa mladih zagnancev, med njjimi Pavel in Peter Podgornik, Tamara Likar, Jože Brezavšček, Ivan Rejc, Milan Velikonja. S tem pa so bili postavljeni temelji za nadaljni razvoj. Poleti leta 1977 so člani alpinistične sekcije organizirali prvi plezalni tabor pod Lepim Špičjem, ki je ob pomoči kobariških in bovških plezalcev lepo uspel. Udeležili so se tudi plezalnega tabora takratnega bovškega akademskega alpinističnega odseka na planini Zapotok. Konec leta 1977 sta brata Podgornik opravila alpinistični izpit pred komisijo iz vrst članov  AO Ljubljana-Matica, istega leta jima je sledila Tamara Likar in postala prva alpinistka nastajajočega novogoriškega odseka. Konec novembra so ponovno začeli z alpinistično šolo. Vodil jo je dr. Andlovic, tehnični vodja pa je bil Marjan Humar, ki so ga tudi izbrali za  načelnika alpinistične sekcije. Na ustanovnem občnem zboru  6. januarja 1978 so s sprejemom novih alpinistov ustanovili alpinistični odsek, saj so bili izpolnjeni potrebni pogoji. Načelnik je postal Marjan Humar.

16 April, 2024 - 12:00
15 April, 2024 - 08:58