POSLOVNO POROČILO ZA LETO 2010

4.1. POROČILO GOSPODARSKEGA ODSEKA

Gospodarski odsek skrbi za upravljanje planinskih koč v lasti društva. Med glavne naloge odseka spadajo:

• Izbira in usposabljanje oskrbniškega osebja

• Tehnična priprava koč za delo v sezoni

• Oskrba koč z trgovskim in tehničnim blagom

• Investicijsko in tekoče vzdrževanje objektov

• Spremljanje poslovanja planinskih koč

• A. Tudi leto 2010 ni minilo brez problemov z oskrbniškim osebjem. Med sezono je prišlo do več zamenjav osebja, kar je predstavljalo problem predvsem z uvajanjem. Največji problem predstavlja osebje za kuhanje in pomoč v kuhinji.

B. Glede priprave koč pred odprtjem ni bilo večjih težav, saj se pozna utečenost ekipe ki dela na tem. Tudi tukaj moramo uvajati mlajši kader zaradi prenosa znanj in izkušenj. Ta problem bo zmeraj bolj pereč, saj se članstvo v našem društvu stara in je vse manj mlajših upokojencev.

V sezoni 2010 je so na priprave za sezono vplivale tudi načrtovane investicije na Krnu in Krnskih jezerih. To se je odražalo pri samem planiranju, načrtovanju in usklajevanju z izvajalci.

C. Leto 2010 je bilo zaznamovano z obširnimi obnovami oz. investicijsko tehničnim vzdrževanjem, in sicer:

V Gomiščkovem zavetišču na Krnu smo z lastnimi sredstvi ( 85.000 EUR) uredili zbiralnik vode z novim dovodom in odvodom; jedilnico, skladišče pijače, betonsko ploščo nad jedilnico, stopnišče in dimnik z novo pečjo; prostore skupnih ležišč z novimi pogradi in tlaki; električno in vodovodno napeljavo; v lastni režiji pa še odtok iz kuhinje in WC školjke v sanitarijah.

Pri obnovi Krna je bilo opravljenih 460 ur prostovoljnega dela ljubiteljev Krna in alpinistov. Njim gre zahvala, da so dela potekala tudi ob pomanjkanju gradbenega materiala. Na Krn smo pripeljali 50 ton gradbenega materiala, samo dne 11.junija 2010 z 48 helikopterskimi prevozi 36.070 kg.

V planinskem domu pri Krnskih jezerih smo z lastnimi sredstvi (40.000.- eur) in s sredstvi Evropskega sklada in Republike Slovenije (52.000.- eur) delno zamenjali opremo za skupna ležišča in zamenjali dotrajano salonitno kritino z novo, okolju prijazno na vseh objektih doma - komplet z vsemi žlebovi, odtočnimi cevmi, snegolovi in strelovodi in s tem dvignili standard oz. nivo ponudbe; nadalje uredili plinsko postajo v skladu s predpisi (zamenjava vrat, ureditev iskrišča) in pridobili uporabno dovoljenje; opravili posek smrek na jugozahodni strani objekta, zamenjali pol osovine na traktorju; zamenjali nov frekvenčni regulator na žičnici in podmazali vodila žičnice ( stroške je krila zavarovalnica).

Pri transportu gradbenega materiala na Krnsko jezero in stare kritine v dolino je bilo opravljenih 200 ur prostovoljnega dela.

Dom Klementa Juga v Lepeni - opravljena so bila samo najbolj nujna vzdrževalna dela na opremi.

Planinski dom Kekec - planirano obnovo ognjišča, stropa in sten v kuhinji smo zaradi nestrinjanja najemnika z terminskim planom del prekinili.

V Stjenkovi koči na Trstelju ni bilo opravljenih nobenih del.

D. POSLOVANJE KOČ V LETU 2010 je predstavljeno v finančnem poročilu. Zaradi izpada dohodka na Krnu je kljub doseženemu planu v Lepeni in Krnskih jezerih, finančni rezultat negativen.

PREGLED NOČITEV PO KOČAH

2006 2007 2008 2009 2010 09/10